VLNA ? VLNA !

PDF
Tisk
Email
Napsal uživatel Pavel Hartman
Úterý, 07 Říjen 2008 06:03
Na popud Honzy Červeného se pokusím sepsat pár dojmů z 1. Vlnového semináře, který jsme absolvovali se Sváťou Tomšů o víkendu 4.-5. října.
Docela jsem uvítal možnost se zúčastnit. Pro mě, mladého pilota (  ), mělo lítání ve vlně trochu tajemný nádech. 
Když se tam tak vrátím, tak mě momentálně jako první vyvstanou v paměti neuvěřitelný Horácovy taneční kreace před country kapelou, kterou místama úspěšně rozhodil obsazením mikrofonu a výkřikama „Jsem ještěrčí král“ (čímž oživil můj uvadající zájem o Jima Morrisona a Doors)…
Ale zpátky k semináři. Přednášky začínaly v sobotu v 9.00 a trvaly až do pozdního večera. Nejzajímavější (alespoň pro mě) byla ta Horácova o vlnovém proudění. Další byly o prostorech a nutnosti jejich dodržování dokumentované radarovým záznamem provozu už 150m nad horní hranicí prostoru. Z lékařské přednášky vyplynula nutnost používání kyslíku nad 4000m, částečně vyvrácená praktickými zkušenostmi přítomných. Zajímavé byly i prezentace Aeroklubů z Liberce, Hronova, Krnova, Klixu, ze kterých vyplynulo, že když už se někam vypravit, tak nejspíš do Jeseníku.
Dobrá byla i detailní pozemní příprava, plánování 1200 km přeletu ve vlně Miloše Pajra (trošku z jiného světa) a tryskový pohon na Sharku – to mě přijde jako fakt pěkný řešení, ovládání 2 spínačema, automatický spuštění po 24s, tah 440 N, spotřeba cca 17l/100 km (v nádrži je 33 l), ztráta výšky do spuštění motoru 30 m, minimální nárůst odporu. No a pak břišní tanečnice, zmíněné taneční kreace, tanečníci z Hranic a tak všelijak podobně.
V neděli ráno měly začít vývozy, před 10. hod. jsme dorazili na letiště a byli jedni z mnoha čekajících. Protože nebyla očekávaná výrazná vlna (dostup byl do cca 2300 m QNH), dost lidí to vzdalo, a tak jsme se těšili, že na naše 5. a 6. vývozy v pořadí brzy dojde. A skutečně – už v 15.40 startoval Sváťa a v 16.15 já (až budete mít někdy pocit že to u nás neodsejpá a musíte dlouho čekat, zajeďte si do Jeseníku). Tou dobou už byla všechna oblačnost rozpuštěná, takže nešlo o klasické létání ve vlně. Z téměř akrobatického závěru vleku na rotoru trochu zpytuju svědomí, ale po navázání do vlny to byla paráda. Šustit si to nahoru místama i 6 m/s v úplně klidným ovzduší bylo skvělý….až do chvíle, než to začalo stejně rychle šustit zas dolů. 500 m bylo fuč našup. Párkrát jsme se takhle zhoupli, bouchli hlavami do kabiny a museli zpátky. 
Závěrem můžu říct, že lítání ve vlně má své kouzlo a rozhodně stojí za to to zkusit i přes nepříjemný vlek a zimu (i když tu my jsme nezažili). Bylo skvělé, že Aeroklub Jeseník seminář uspořádal a patří jim velký dík, hlavně Makové panence, která skoro vše připravila a vývozům se věnovala celý den.
Doufám, že budeme mít příležitost si během zimy vlnu vyzkoušet, teď už tu opravdickou. 
Hart