Lehce uplakané jaro :)

PDF
Tisk
Email
Napsal uživatel Jan Červený
Pondělí, 17 Květen 2010 19:48
     Po dlouhé zimě jsme se dočkali jara, nicméně to nám ukazuje zatím pouze svou nepříliš přívětivou tvář a našemu plachtovému sportu není příliš nakloněno. Mimo posledního dubnového týdne, kdy kucí na AZ Cupu ve Zbraslavicích odlítali tuším šest disciplín, se od nás kloudně letět nedalo. Po AZ Cupu následují další závody s naší účastí, Šumperský Jarní pohár Jeseníků a Hronovské Orlíkovské přeháňky. V Šumperku, protože začali o dva dny dřív, uletěli tuším alespoň jednu bodovanou disciplínu, v Hronově se celý týden opravdu konaly přeháňky, nikoliv však orlíkovské ale dešťové a tak se celý týden nesl ve znamení výletů po okolí a různých jiných kulturních akcí. 
    No a co k dění na našem plácku ? Pár letovejch dní přecejenom bylo, takže doufám že všichni piloti mají odlítané povinné jarní lety, mezitím nám začali lítat žáci, teď už vesele poskakujou na navijáku, ten se dá provozovat, pokud zrovna funguje, relativně za každého počasí, což se zatim tak nějak dělo :) Sem tam děláme něco pro zkrášlení toho našeho areálu, mimo neustálého sekání v tomhle počasí rychle rostoucí trávy - díky dvěma našim zahradníkům se podařilo vysázet víc jak padesát tůjí, které snad časem dorostou do podoby živého plotu, který by měl být jako náhrada za loni zbouranou zídku. Žijeme i kulturně samozřejmě, snad už jste si všimli že pan hostinskej je na letišti i přes týden a snad mu to vydrží :) Posledního dubna se jako vždy pálily čarodějnice, a taky se se slavily narozeniny kolegů Bičíka a Nováka, sám jsem se žel nezúčastnil a tak doufám že se ke mě dostane nějaké to foto :)
Zahradníci ...
     Jak už jsem psal v úvodu, žádné extra výkony se od nás letos ještě neletěly, koncem dubna jsme s Hejrupem zkoušeli VUT ale ani jeden jsme to nedotáhli, no a já jsem druhou květnovou neděli uletěl tříkilo víceméně z leknutí, to počasí co se vyskytlo na Orličkách bylo super a bylo skoro škoda letět původně deklarovaný dvoukilo :) Nicméně byl jsem lehce překvapenej, že se v neděli nekoná žádnej provoz, počasí bylo na místní poletování dost dobrý a je škoda že se nikdo neodhodlal dorazit, snad příště ...

AZ CUP 2010

PDF
Tisk
Email
Napsal uživatel Václav Marel
Úterý, 27 Duben 2010 14:39

 

Přehrada Orlík

     Na počátku sezóny se parta ve složení : Petr Vodička „Vodouch“ s Discusem, jako létající kapitán týmu, Honza Hejret „Hejrup“, Michal Koďousek „Koďous“ , Pavel Hartman „Hart“ s LS3ma a Vašek Marel s LS1f, vydala na malebnou Vysočinu do Zbraslavic, na 2. ročník plachtařského klání AZ Cupu.

 

Grid

     Dva dny před příjezdem byla dráha silně rozmáčená, z nebe padala voda a byla zima, což se však rychle měnilo k lepšímu a už v den příjezdů si někteří složili stroje a vzlétli, aby vyzkoušeli , zda je technika po zimě připravena.

     Jaroměřští borci závodili v Klubové třídě, tedy bez možnosti létat s vodní přítěží, což bylo zajímavé pro kluky s LS3 a Discusem, neboť každou disciplínu museli brát v úvahu koeficient pro daný typ kluzáku. Celkově lze říci, že se všem dařilo a během 6 krásných disciplín nalétali každý více jak 1500km a více než 28 hodin. Letělo se 5 Soutěžních úloh o délkách 250-509 km a 1 Rychlostní úloha na 2:00hod. přes 3 prostory. Disciplíny byly létány jak při krásných kumulech, tak i pod jasnou oblohou, bez jediného mraku, v „čisté“. Dokonce během některých přeletů nebylo možno vizuálně využít ani tzv. chmurky či opary, příznačné pro Vysočinu. Dosahované výšky základen byly různé pro každou disciplínu. Při první, pro většinu i první v letošním roce, byly základny pouze do 1800 QNH, což při úvaze výšky terénu na Vysočině, nebylo mnoho.. V dalších dnech se to mírně zvedlo a dosahované výšky byly kolem 1900 QNH a v některých dnech se dalo dostat i do 2400 QNH. Nejhezčím letovým dnem bylo pondělí 19.4., kdy na trati 312,9 km přes 3 otočné body všichni Jaroměřští borci dosáhli průměry přes 90 km/h. Ve čtvrtek 22.4. byla vyhlášena trať 509 km přes 3 otočné body, což byla velká motivace.. a i přes velkou zimu ten den, kdy se závodníci pohybovali téměř celý let nad nulovou izotermou, všichni srdnatě bojovali se vzdáleností a hlavně s časem. Vzhledem k vysoké oblačnosti v prostoru jihozápadních Čech se však nikomu tuto trať zdolat nepodařilo. Naši borci se z cesty na poslední bod, který byl až u Plzně, v době končícího termického intervalu, při představě nočních mnohahodinových transportů, rozhodli pro návrat na domovské letiště, stejně jako většina dalších..

Jedním z největších zážitků byl úplný závěr posledního soutěžního 317km dlouhého přeletu, kdy se téměř všichni, po vystoupání na 0,3-0,8 m/s před 18.hod. v prostoru Vlašimi, vydali na nervy drásající dokluz..

 

Ve stoupání

     A jak dopadli? Vodouch 4. před 5. Vaškem, Koďous 9., Hejrup 16. a Hart 27., přičemž jednu disciplínu, z pracovních důvodů, neletěl, ale lze říci, že se s LS3kou slétal tak, že na dalších závodech a přeletech bude postrach soupeřům.

 

http://www.gliding.cz/souteze/2010/azcup/

 

Krleš.

 

 

Společné foto

Aktualizováno ( Úterý, 27 Duben 2010 15:04 )

Třeba přijde i JARO :)

PDF
Tisk
Email
Napsal uživatel Jan Červený
Neděle, 14 Březen 2010 17:08
Během posledních 14ti dnů pozvolně zapůsobila obleva a tak sníh už je více méně jenom ve vyšších polohách našeho kraje. Přestože kalendářně bude jaro už za týden, denní teploty tomu přílíš nenasvědčují ale tak snad se to vylepší :) O víkendu proběhla členská schůze, tentokráte volební. Martin nás obeznámil s programem na tento rok, Pavlína přednesla zprávu o stavu naší ekonomické situace a Vodouch nás trochu popucoval za stav našich zápisníků. Byla schválena finanční pravidla pro letošní rok, časem je najdete na fóru v sekci pro členy. Nakonec jsme si zvolili "novou" radu a revizní komisi, s uvozovkama proto, že byly provedeny pouze lehké změny v sestavě :) Rada bude pracovat pod vedením Martina Rezka ve složení Pavlína Rezková, Petr Vodička, Milan Kočí, Dan Třešňák, Jiří Krtička a Jan Červený. Revizní komisi povede Petr Kříženecký a spolu s ním budou pracovat Radek Munzar a Zdeněk Kiršbaum. Ke konci se nám chýlí teoretické školení elementárky, zanedlouho budou žáci předhozeni svým instruktorům :) Příští víkend se koná konference AeČR, za nás tam jedou Martin a Milan, uvidíme s jakou se vrátí :) No a nakonec, byl domluven termín skladání letadel, a to na 27. března ... sraz cca v 9 hodin, s sebou špinavý hadry, čaj do termosky, a to snad stačí :) Akce proběhne jako vždy pouze za vhodného počasí :)

Přemýšlej, doletíš

PDF
Tisk
Email
Napsal uživatel Jan Červený
Úterý, 16 Únor 2010 17:54

Tak se jmenuje bezpečnostní kampaň, kterou dalo dokupy Ministerstvo dopravy, ÚCL, ÚZPLN, AeČR a LAA a která si klade za cíl vybrat z mnoha problematických témat ty nejpalčivější, které mají vliv na všeobecné letectví, a upozornit na ně. Materiály ke shlédnutí jsou jednak v elektronické podobě na www.skolenipilotu.cz ánebo v papírové podobě v kanclu :) Samozřejmě jste s tím byli seznámeni na školení nicméně je dobrý si to ještě jednou projít v klidu ;)

 

Úklid

 

No a co že se jinak děje na letišti teď, skoro v půlce února? Náš Xaver, teda dvěstěpětka je po prolongační prohlídce a je teda připravená na další sezonu (až teda Radek poopraví masku motorovýho krytu :) . Povedlo se nám sehnat radlici za traktor za cenu víc než lidovou, a tak je boj se sněhovou kalamitou o trochu lehčí. Jak již bylo řečeno, proběhla už dvě kola zimního školení a třetí nás čeká tuto sobotu, budou se psát testy :) Povedlo se udělat roční prohlídku na Discusu včetně kompletního přebroušení a navoskování povrchu, teď je ta mašinka samej lesk :) Koncem ledna tuším proběhl letošní první hudební rozplavba, účast byla hojná a všichni se dobře bavili. Naplno nám též běží teoretická školení elementárky, v kurzu máme 4 nové kusy, o které se bude letos starat Kamil a Marek. 

 

Frigo na mašině
 

 

Jinak ještě jeden motivační obrázek z CPSky, k tomuhle jste taky přispěli: 

 

CPS 2009

 

Celý článek...
JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL